A Társaság működése

MŰKÖDÉS

Az 1904-ben alapított Magyar Nyelvtudományi Társaság közérdekű tudományos társaságként az alapszabályában rögzített céloknak és feladatoknak megfelelően a nyelvtudományi kutatások végzését, illetőleg támogatását, eredményei közzétételének s a nyelvtudományi ismeretek széles körű elterjesztésének segítését, a magyar nyelvi kultúra színvonalának emelését, a magyar nyelvi tervezés ügyének felkarolását és a Társaság nemes hagyományainak ápolását tekinti. A Társaság ugyanezeket a célokat szolgálja (2011 óta) immár közhasznú társaságként is.

A Társaság fő tevékenységi területei a következők:

Előadások rendszeres tartása. Ezeken a nyelvtudomány különböző területeiről, friss kutatási eredményekről, tervekről adnak tájékoztatást az előadók. A köszöntéseket kísérő előadások kivételével minden felolvasó üléseken a felolvasó üléseken hozzászólásokra, kérdések föltevésére, vitára is nyílik lehetőség. 

Kongresszusok, konferenciák, szimpóziumok, különböző tudományos ülésszakok és tudományos ismeretterjesztő rendezvények megrendezése, illetőleg az azokon való részvétel. Ezek azok az alkalmak, amelyek az előadások során megszokottnál nagyobb és szélesebb, adott esetben országos, sőt nemzetközi nyilvánosság érdeklődésére is igényt tartanak.

Nyelvtudományi kiadványok közzététele. Első helyen említendő a Társaság 1905 óta rendszeresen, évente négy számmal megjelenő folyóirata, a Magyar Nyelv, illetőleg kiadványsorozata, az úgyszintén 1905-ben indult A Magyar Nyelvtudományi Társaság Kiadványai című, amely aktuálisan közel két és félszáz megjelent kötetnél tart. A Társaság társkiadásában jelenik meg 1979-től, évi rendszerességgel a magyar névkutatás folyóirataként a Névtani Értesítő, s a Társaság Magyartanári tagozatának gondozásában, 2008-tól pedig, évi négy számmal, online formában az Anyanyelv-pedagógia című folyóirat. Társaságunk további nyelvtudományi tematikájú kiadványok megjelentetésében is szerepet vállal. (Ezekről itt tájékozódhat.)